Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når flygtninges fortsatte ophold i Danmark skal genvurderes, tæller arbejde og danskkundskaber »mindst muligt«. Konsekvensen er, at personer i arbejde og uddannelse sendes ud af landet, viser Berlingskes gennemgang af afgjorte sager. Det sker på et tidspunkt, hvor erhvervslivet skriger på arbejdskraft.
For eksempel bliver flygtninge fra Syriens hovedstad Damaskus, som har brugt år på at lære sproget, deltage i foreningslivet, har påbegyndt uddannelse og - som det måske mest centrale - er kommet i arbejde, nu sendt hjem.
Siden 2019 er 356 sager om opholdstilladelse fra syriske flygtninge fra Damaskus endeligt afgjort ved Flygtningenævnet. Det er ikke alle afgørelser, der bliver offentliggjort, men Berlingske har i en omfattende gennemgang læst knap 150 sager om syriske statsborgere, der har fået deres sag endeligt behandlet i Flygtningenævnet. I næsten 100 af sagerne er opholdstilladelsen endeligt inddraget, og i de resterende næsten 50 sager har syrere fået lov til at blive i Danmark.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025