Når Storbritannien forlader EU, vil det blive karakteriseret som et tredjeland i forhold til EU. Hvis man ikke lander en Brexit-aftale vil det blandt andet betyde, at danske virksomheder, der handler med Storbritannien, skal følge de generelle told- og skatteregler for handel med tredjelande.
Det kan derfor være en idé allerede nu at gøre sig klart, hvilke regler og processer I skal være opmærksomme på.
Til at hjælpe virksomhederne har Skattestyrelsen og Toldstyrelsen i fællesskab udarbejdet en digital folder med titlen ”Handel med Storbritannien efter Brexit”.
Her opfordres virksomhederne blandt andet til at søge momsrefusion via eMoms senest den 29. marts, hvor briterne træder ud af EU.
Virksomheder kan desuden holde sig orienteret på www.skat.dk/brexit, som løbende opdateres.
HORESTA har tidligere bragt en historie om konsekvenserne for virksomheder med britiske medarbejdere. Læs historien her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026