En række af HORESTAs medlemsvirksomheder har britiske statsborgere ansat. For dem kan udfaldet af Brexit-forhandlingerne få indflydelse på deres ansættelser i Danmark.
For EU borgere gælder, at der ikke skal søges om arbejds- og opholdstilladelse. I stedet skal man have et ”registreringsbevis”, som udstedes af Statsforvaltningen.
Familiemedlemmer til EU borgere, der arbejder i Danmark kan få et ”opholdsbevis”.
England og EU forhandler i disse dage om vilkårene for Englands udtræden af EU med virkning fra den 29. marts i år. En udtrædelsesaftale skal blandt andet sikre, at britiske statsborgere, der lovligt har taget ophold i Danmark inden 29. marts fortsat kan blive i Danmark. Hvis der ikke opnås en aftale, vil regeringen fremsætte et lovforslag, der vil sikre en midlertidig overgangsordning.
Lovforslaget vil betyde, at de gældende regler på opholdsområdet forlænges midlertidigt, således at britiske statsborgere og deres familiemedlemmer, som den 29. marts 2019 arbejder og opholder sig lovligt i Danmark, i en tidsbestemt periode kan fortsætte deres arbejde og ophold.
Hvis lovforslaget vedtages betyder det kort sagt, at alle EU registreringsbeviser og opholdskort fortsat vil være gyldige i den midlertidige overgangsperiode.
Har man som britisk statsborger eller familiemedlem endnu ikke et registreringsbevis eller opholdskort skal man ansøge den lokale Statsforvaltning inden den 29. marts.
Det skal understreges, at medarbejderne ikke mister deres ret til ophold i Danmark, fordi de ikke har fået udstedt dokumentation. Retten til ophold afhænger ikke af disse dokumenter, men der skal ansøges inden 29.marts.
Har du spørgsmål er du altid velkommen til at kontakte HORESTA`s juridiske callcenter på 35 24 80 40.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk turisme satte omsætningsrekord i 2024
22-05-2025
-
Nye beskæftigelsestal: Marts sætter rekord i hotel- og restaurationsbranchen
22-05-2025
-
Turismemidler på 200 mio. kr. lader vente på sig
22-05-2025
-
Radisson åbner sine første klimaneutrale hoteller
22-05-2025
-
Airbnb tvinges til at fjerne 65.000 boligannoncer i Spanien
22-05-2025
-
Nye lovkrav mod greenwashing i turismen er vedtaget
22-05-2025
-
Comwell H.C. Andersen Odense får nye ejere
22-05-2025
-
Trinity Hotel udvider med konferencesal og 44 værelser
22-05-2025