Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Med en ny politisk aftale sænkes beløbsgrænsen for udenlandsk arbejdskraft fra 514.000 kr. til 300.000 kr. årligt, hvilket giver flere hoteller adgang til arbejdskraft fra 16 udvalgte lande uden for EU. Ordningen er forbeholdt virksomheder med overenskomst, hvilket kun gælder 10-15 pct. af branchen.

Hos Scandic og Hotel Koldingfjord er man dog tilfreds med kravet, som de mener sikrer ordnede forhold. Ifølge Ole Høgh, distriktsdirektør for Scandic, er behovet for ufaglært arbejdskraft stort, og Peder Madsen, adm. direktør på Hotel Koldingfjord, fremhæver, at alle hænder tæller – også dem der holder rent. Begge hoteller er dækket af overenskomsten med 3F.

Læs hele historien på Børsen

Scandic i Danmark passerer 2 mia. kr. i omsætning

Scandic Hotels A/S leverede i 2025 et resultat, der lå markant over forventningerne. Højere belægning på hotellerne løftede både indtjening og omsætning for den danske del af hotelkoncernen.

Grundlovsdag: Hvad gælder for jeres medarbejdere?

Grundlovsdag den 5. juni nærmer sig, og for mange virksomheder i hotel- og restaurantbranchen rejser det samme spørgsmål sig hvert år: Skal medarbejderne arbejde – eller har de ret til fri?

Log ind