Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Endnu en af Københavns luksusrestauranter er blevet udsat for et indbrud. Denne gang gik det ud over restaurant Sushi Anaba i Nordhavn, skriver Berlingske. Mads Battefeld og Sushi Anaba er nu i samme båd som Michelin-restauranten Formel B, der blev udsat for et lignende kup i weekenden.
At tyve går målrettet efter sjældne og dyre vine, er ifølge HORESTA et nyt fænomen. Her ser man de to tilfælde som udtryk for, at flere har opdaget, at der gemmer sig stor værdier i restauranters vinkældre.
”Der er jo nogle, der har fået øje på, at der er penge i dyre vine, og som går målbevidst efter det, og det er jo ikke så anderledes, end at nogle går målbevidst efter dyre designermøbler. Men det er nyt, at det sker i den her størrelsesorden,” siger Kaare Friis Petersen, der er erhvervsjuridisk chef hos HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotellerne redder turismesommeren med lille fremgang
12-10-2025
-
Ny luksusrestaurant åbner få meter fra kendt gourmetsted
12-10-2025
-
Airbnb vil have registreringspligt for korttidsudlejning
12-10-2025
-
Hotel Fjordgaarden får ny ejer efter næsten 20 år
12-10-2025
-
Dining Week fejrer 15 år med udsolgte restauranter
12-10-2025
-
McDonald’s-profil i Randers går på pension efter 33 år
12-10-2025
-
Regeringen vil forenkle regler for alkoholbevillinger
12-10-2025
-
Esbjerg Park lukker efter økonomiske udfordringer
12-10-2025
-
Feriebyplaner ved Ringkøbing Fjord sat i bero
12-10-2025