Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

København er gået frem på den globale liste over kongresbyer i verden. Det fremgår af International Congress and Convention Associations opgørelse for 2025.

Ifølge HORESTAs adm. direktør Jeppe Møller-Herskind skyldes fremgangen blandt andet stærke forskningsmiljøer, professionelle mødesteder, gode hoteller og en by, der er nem at komme til og rundt i.

Forretningsturismen omsætter ifølge Jeppe Møller-Herskind for 42 mia. kr. årligt og tegner sig for hver fjerde krone i dansk turisme. Han sammenligner konkurrencen om kongresser med Champions League, hvor København blandt andet konkurrerer med Paris, Wien, Barcelona, Lissabon og Prag.

Hos Bellagroup oplever man samtidig stigende interesse fra internationale arrangører og har en solid pipeline af kommende internationale kongresser.

Læs hele historien på Børsen

Tre sønderjyske hoteller udvalgt til Michelinguiden

Hotel Arnkilhus i Sønderborg er kommet med i Michelin Guide Hotel Selection 2026 sammen med Alsik Hotel & Spa og Dyvig Badehotel. Udvælgelsen giver hotellerne mulighed for at komme i betragtning til Michelin-nøgler.

HORESTA efterlyser klare regler for kunders egne kopper

Fra februar 2027 skal restauranter og caféer acceptere kundernes egne beholdere til takeaway. HORESTA advarer om manglende vejledning om hygiejne og fødevaresikkerhed, mens virksomhederne forbereder sig på kravene.

Danske hoteller investerer i beskyttelse mod væggelus

En finsk løsning til forebyggelse af væggelus er installeret på 9.600 danske hotelværelser. På Hotel Guest Apart i Aarhus har direktøren valgt teknologien for at undgå driftsforstyrrelser og omkostninger ved et eventuelt udbrud.

Log ind