Den længe ventede nedsættelse af beløbsgrænsen var blandt de glædelige nyheder i den redegørelse, som statsministeren har givet til Folketingets partier.

Helt konkret blev der fremlagt et katalog over lovforslag, som forventes fremsat inden vinterferien. Et tilsvarende forslag om sænkelse af beløbsordningen blev fremsat og nedstemt i foråret 2022. Denne gang skulle den dog være god nok, da flertallet må antages af være sikret på forhånd med den nye regeringskonstellation.

Hvis processen i foråret 2022 er en rettesnor for tidshorisonten denne gang, er det et meget godt bud, at nedsættelsen træder i kraft i løbet af det sene forår, og senest 1. juli. Det ved vi meget mere om, når det endelig forslag er fremsat - som nævnt forventeligt inden vinterferien.

Medlemmer som er i en aktuel rekrutteringsproces skal derfor have for øje, at en væsentlig reduktion af lønkravet venter lige om hjørnet. 

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden

Hotel Dagmar i Ribe har målrettet sin rekruttering mod Generation Z og oplever ikke længere problemer med at finde medarbejdere. Samtidig er indtjeningen næsten fordoblet, mens sygefraværet er halveret.

Log ind