52 pct. af hotellerne fortæller, at de lige nu kigger ind i tre måneder, hvor de forventer faldende omsætning. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. Dermed har hotellerne de laveste forventninger af alle i serviceerhvervene.
Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA fortæller, at det er markante udmeldinger fra branchens virksomheder.
”Forventningerne er så lave, at de næsten nærmer sig efteråret 2020, hvor virkeligheden var forbundet med rejseforbud og coronarestriktioner, og der var blevet trykket på turismens pauseknap. Selvom omsætningen i dag er meget højere, så har udgiftskrisen ramt erhvervet og kunderne, og det ses tydeligt på virksomhedernes optimisme. Og når hotellernes optimisme daler, så skyldes det jo, at det her igen er et globalt problem, ligesom vi så det med pandemien,” siger Jonas Kjær.
Det er således blot 6 pct. af overnatningsvirksomhederne, der mener, at de kommer til at løfte omsætningen de kommende tre måneder.
”Usikkerhed forstærker alle kriser, og der er ingen tvivl om, at der er mange ubekendte lige nu. Virksomhederne har brug for at tingene stabiliserer sig, og forhåbentlig bliver det på et niveau, hvor gæsterne fortsætter med at forbruge. Men virkeligheden er desværre, at vi endnu ikke kender det fulde omfang af denne udgiftskrise, som risikerer at udvikle sig til en længerevarende økonomisk krise” siger HORESTAs cheføkonom.
Han tilføjer dog, at særligt coronaperioden har vist, at forventningerne hurtigt kan vende i erhvervet.
Broget billede blandt restauranterne
Hos spisestederne er forventningerne noget mere spredte. 18 pct. af virksomhederne regner med forbedret omsætning de kommende måneder, mens 29 pct. forventer et fald.
Næsten hver femte restaurant ønsker fortsat at mande op i den nærmeste fremtid, hvilket blot gør sig gældende for 4 pct. af hotellerne.
”De stigende udgifter rammer virksomhederne meget forskelligt, og optimismen afhænger meget af konceptet i forretningen. Mens nogle private gæster begynder at holde mere på pengene og skrue ned for forbruget, så er der for eksempel stadig mange erhvervsarrangementer og konferencer, der bliver afviklet,” fortæller Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny i HORESTA: Husted Gruppen bragte vinbaren til Danmark og har aldrig set sig tilbage siden
16-04-2026
-
Nordiske Mesterskaber 2026: Danske talenter er klar til at dyste i Sverige
16-04-2026
-
Danmarks bedste konferencekokke blev kåret til Copper Skillet 2026
16-04-2026
-
Storebælt Sinatur Hotel & Konference er Danmarks Bedste Venue 2026
16-04-2026
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice ruster sig til videre vækst med ny investor
16-04-2026
-
Ny programserie om Michelin får premiere 20. april
16-04-2026
-
Morten Dahlin får ny rolle i Venstre
16-04-2026
-
Flere overnatninger skyder turismeåret godt i gang
16-04-2026
-
Madens Folkemøde finder sted 21.-23. maj i Nykøbing Falster
16-04-2026
-
Milling Hotels lever overskud i 2025: Men regnskab bærer også præg af større investeringer
16-04-2026
-
Aarhusianske Gastronomé vender underskud til overskud
16-04-2026
-
Charlottehaven styrker kommerciel ledelse
16-04-2026
-
Ny direktør skal føre Fjordgaarden videre
16-04-2026