Kompensationsbeløb er som udgangspunkt skattepligtig indkomst, og derfor skal det med i opgørelsen af virksomhedens skattepligtige resultat på oplysningsskemaet. Men i hvilket år, det skal beskattes, afhænger af, om beløbet er endeligt afgjort, når det bliver udbetalt, eller om beløbet er foreløbigt og først senere blive endeligt afgjort af den udbetalende myndighed.
Derfor skal virksomheden tjekke, om det beløb, der er modtaget, er endeligt afgjort ved udbetalingstidspunktet, eller om det afventer en endelig afgørelse – for at vide om det skal med på oplysningsskemaet i år eller evt. et andet år.
Dette beskrives nærmere i brevet, der sendes til personligt ejede virksomheder den 25. maj, og til selskaber den 2. juni. Derudover er der info på skat.dk/skat-af-hjælpepakker.
Fristen for at oplyse resultat af egen virksomhed for 2021 er 1. juli 2022 for personligt ejede virksomheder, og 30. juni for selskaber, der følger kalenderåret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk gastronomi voksede fra top til bund i 2025
01-01-2026
-
Proark konsoliderer sig i dansk hotelmarked
01-01-2026
-
Udenlandsk arbejdskraft i Danmark er ofte midlertidig
01-01-2026
-
Travlhed og udsolgte nytårsmenuer landet over
01-01-2026
-
Radisson ruller nyt brand ud i hele Norden
01-01-2026
-
PensionDanmark investerer mia. kr. i Ørestad-ejendomme
01-01-2026
-
Legoland har succes i Billund men krise i udlandet
01-01-2026
-
Rom indfører entré til Trevi-fontænen fra januar
01-01-2026