Politikerne har mange virksomheders og medarbejderes skæbner i deres hænder, når de i disse dage skal afgøre, om der fortsat skal være hjælp til de virksomheder, der er hårdest ramt af coronarestriktioner.
SMVdanmark, Danmarks Rejsebureau Forening og HORESTA frygter en aftale, som meget få virksomheder får gavn af.
”Vores brancher er fortsat hårdt ramt af de restriktioner, vi har fået lagt ned over os fra statens side. Når de statslige hjælpepakker nu bliver udfaset, frygter vi en bølge af konkurser, hvis der ikke bliver sat ind med hjælpepakker, som reelt kan kompensere for de store tab, restriktionerne medfører. Ikke alene for virksomheder, som direkte er underlagt restriktionerne, men især også for underleverandører til disse brancher. For eksempel eventbranchen,” siger adm. direktør i SMVdanmark, Jakob Brandt.
De tre organisationer repræsenterer både hoteller, restauranter, natteliv, rejsebureauer, eventbranchen, møde- og konferencebranchen m.v., der på ubestemt tid er underlagt restriktioner som forsamlingsforbud, rejserestriktioner, afstandskrav, kvadratmeterkrav, krav til lukketid og tvangslukning af virksomheder.
De efterlyser en aftale, som sikrer en hjælp, som vil kunne dække det tab ind, som restriktionerne medfører.
”Den model, som forhandlingerne tager afsæt i, vil betyde, at kun meget få virksomheder vil kunne leve op til kriterierne, når de skal søge støtte. Det vil være helt uholdbart og i strid med klare politiske meldinger om at ville holde hånden under de virksomheder, som er hårdest ramt af restriktioner,” siger HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch.
Hun gør opmærksom på, at regeringens plan for udfasning af hjælpepakkerne bygger på anbefalinger fra eksperter. Men disse anbefalinger byggede på en forudsætning om, at genåbningen af Danmark var lagt på skinner. Den er nu sat på pause.
”Hører hjælpen op her, så risikerer man, at de seneste mange måneders hjælp har været spildt, og det vil være et massivt tillidsbrud over for brancher, som har lyttet til regeringen og sendt medarbejdere hjem på lønkompensation, selv om det måned for måned har kostet dem penge. Det gjorde de i klar forventning om, at de som lovet fik den fornødne hjælp til at komme på fode igen,” siger Lars Thykier, der er adm. direktør i Danmarks Rejsebureau Forening.
En stor andel af hjælpepakkerne er udbetalt til netop event-, rejse- og oplevelseserhvervene, og helt konkret er 1/3 af al kompensation for faste udgifter gået til hotel- og restaurantbranchen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny i HORESTA: Husted Gruppen bragte vinbaren til Danmark og har aldrig set sig tilbage siden
16-04-2026
-
Nordiske Mesterskaber 2026: Danske talenter er klar til at dyste i Sverige
16-04-2026
-
Danmarks bedste konferencekokke blev kåret til Copper Skillet 2026
16-04-2026
-
Storebælt Sinatur Hotel & Konference er Danmarks Bedste Venue 2026
16-04-2026
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice ruster sig til videre vækst med ny investor
16-04-2026
-
Ny programserie om Michelin får premiere 20. april
16-04-2026
-
Morten Dahlin får ny rolle i Venstre
16-04-2026
-
Flere overnatninger skyder turismeåret godt i gang
16-04-2026
-
Madens Folkemøde finder sted 21.-23. maj i Nykøbing Falster
16-04-2026
-
Milling Hotels lever overskud i 2025: Men regnskab bærer også præg af større investeringer
16-04-2026
-
Aarhusianske Gastronomé vender underskud til overskud
16-04-2026
-
Charlottehaven styrker kommerciel ledelse
16-04-2026
-
Ny direktør skal føre Fjordgaarden videre
16-04-2026