Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HOTREC er paraplyorganisationen, der arbejder for hoteller, restauranter og cafeer på tværs af hele Europa. Ved sidste uges general assembly i Dubrovnik blev Serbien optaget som det 44. land i HOTREC.

I spidsen for HOTREC står HORESTAs formand Jens Zimmer Christensen.

”Vi er glade for at byde velkommen til Serbien og HORES som HOTRECs 44. medlem i Europa. Det vil give Serbiens hoteller og restauranter et talerør for erhvervets interesser på europæisk niveau, og HOTREC vil bidrage til at øge deres gennemslagskraft og repræsentere landets branches interesser”, siger Jens Zimmer Christensen, formand for HOTREC.

Forbudszone

Københavns Kommune har sendt et forslag i høring om at forbyde benzin og dieselbiler på Indre Vesterbro. Fra 2028 gælder det private biler. Fra 2029 gælder det varebiler og erhvervskøretøjer. Forslaget er i offentlig høring frem til 16. marts. Det er nu, du kan blive hørt.

Log ind