Airbnb, dansk madkultur og gældende regler, der er helt uden logik og mening.
Det var nogle af temaerne, da HORESTA i går var vært for de første tre af sine debatter på Folkemødet i Allinge, hvor stort set alle partier i det nyvalgte folketing var repræsenteret. Til alle debatter var debatteltet propfyldt, og publikum kunne opleve både skarpe diskussioner, underholdende quizzer og perspektiver på erhvervsvilkår og danskernes rejsevaner.
Se video fra dagen her
Dagen begyndte med debatten Bøf eller bælg, hvor livsstilsekspert Julia Lahme styrede samtalen om fremtidens fødevarer, bæredygtighed og dansk madkultur. Blandt deltagerne var gastronomiiværksætter Claus Meyer og en række politikere, som diskuterede alt fra plantebaserede alternativer til forbrugernes madvaner.
Herefter fulgte Virkelighed eller vanvid, hvor journalist og tv-vært Huxi Bach udfordrede både panel og publikum på deres kendskab til regler, afgifter og bureaukrati. Debatten satte fokus på de mange krav, som virksomheder i hotel-, restaurant- og oplevelseserhvervet møder i hverdagen.
Dagens tredje debat var Overvurderet eller undervurderet, hvor Kristoffer Dahy Ernst, chefredaktør på Euroman og Gastro, tog publikum med gennem diskussioner om ferieformer, gastronomi og oplevelsestrends. I panelet stod blandt andre partiformændene Morten Messerschmidt (DF) og Troels Lund Poulsen (V) sammen med HORESTAs formand, Mads Friis.
For HORESTA handler deltagelsen på Folkemødet om at bringe branchens perspektiver ind i den politiske debat.
"Folkemødet giver os en unik mulighed for at sætte fokus på de emner, der har betydning for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Det gør vi både gennem vores egne debatter og gennem de mange møder og samtaler med politikere, beslutningstagere og samarbejdspartnere under Folkemødet. På få dage skaber vi netværk og dialoger, som har stor værdi for os fremover," siger Maria Olafsson, politisk chef i HORESTA.
HORESTAs sidste arrangement på Folkemødet finder sted i dag, hvor Sara Bro inviterer indenfor til HORESTA & Dilemmaknuserne. Her skal et panel af politikere forsøge at løse dilemmaer om blandt andet fritidsjob, afgifter og administrative byrder i turisme- og oplevelseserhvervet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Noma flytter hjem til Danmark: Åbner med ny ledelsesstruktur
11-06-2026
-
Alchemists grundlægger bliver FN-ambassadør
11-06-2026
-
Restaurant Flammen runder 20 restauranter i Danmark
11-06-2026
-
Nordborg Resort passerer 450.000 overnatninger
11-06-2026
-
Madklubben forbedrer drift og bundlinje trods omkostningspres
11-06-2026
-
Politisk kritik af mangel på turismeordførere i regeringen
11-06-2026
-
Boutiquehotel satser på naturnær wellness
11-06-2026
-
Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister
11-06-2026
-
Internationalt: Giganthotel med 1.240 værelser åbner i Polen
11-06-2026