Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den nytiltrådte skatteminister Jakob Engel-Schmidt vil ikke sætte en præcis dato på regeringens planer om lavere moms på fødevarer. Til TV 2 siger han, at ændringerne vil blive gennemført så hurtigt som muligt, men understreger samtidig, at tidspunktet endnu ikke er fastlagt.
En arbejdsgruppe skal nu udarbejde den konkrete model for ordningen. Regeringens plan er, at momsen på frugt og grønt fjernes helt, mens den generelle fødevaremoms halveres.
Lavere moms på frugt og grønt har længe været et tema i dagligvarebranchen. Flere kæder har tidligere gennemført kampagner med reducerede priser svarende til momsen for at fremme salget. Blandt andet oplevede Coop øget salg af frugt og grønt efter et forsøg med lavere moms.
Forslaget møder dog også skepsis. Flere aktører, herunder de økonomiske vismænd, har tidligere vurderet, at en lavere fødevaremoms kun vil have begrænset effekt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026