Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er flere restauranter og cafeer samt en kro i Lohals og nu altså også gourmetrestauranten "Kaos". I det hele taget er det en branche i vækst, oplyser arbejdsgiverorganisationen HORESTA, som tæller hoteller og restauranter i Danmark, skriver Fyns.dk.
”Generelt kan man sige, at det ikke har noget at gøre med et områdes størrelse, hvor mange spisesteder det kan bære. Altså hvor mange fastboende og i sæsonen turister, der er. Folk kører gerne forholdsvist langt for en god oplevelse. Det vigtige for at kunne klare sig er, at man har en god kvalitet og et klart forretningsmæssigt grundlag at arbejde ud fra”, siger medlemschef i HORESTA, Nadeem Wasi.
Udover selve det gastronomiske håndværk skal man være god til blandt andet administration, indkøb, markedsføring, være i stand til at udnytte det fulde potentiale, og - hvis man har ansatte - kunne tilpasse forretningen efter, om der er travlt eller lavsæson. Og så være i stand til at skaffe kvalificeret personale igen næste år, hvis det er nødvendigt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Copenhagen Towers Hotel skifter hænder i storhandel
08-09-2026
-
København rykker frem blandt verdens bedste kongresbyer
08-09-2026
-
Sunset Boulevard ser potentiale efter indtræden i Tyskland
08-09-2026
-
Erhvervsturister lægger næsten hver fjerde turistkrone
08-09-2026
-
København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning
08-09-2026
-
27.000 gæster besøgte Food Festival i Aarhus
08-09-2026
-
Haraldskær bygger videre med erfaren profil i spidsen
08-09-2026
-
Internationalt: Amerikansk jobvækst overrasker positivt
08-09-2026