Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er ikke så lidt af et anneks, Hotel Comwell gerne vil udvide med ved siden af sit eksisterende hotel City Tower i Aarhus.

Med sine 16 etager - 68 meter - vil annekset dog kun blive lillebror i forhold til det 94 meter høje City Tower.

Forslaget til lokalplan for hotelprojektet kommer snart i offentlig høring. Det har netop været behandlet af politikerne i magistraten og kommer nu på dagsordenen i byrådet.

Bag projektet, der efter planen skal indeholde 200 hotelværelser, Skybar, konferencefaciliteter og café, står Hotel Comwell og ejeren af City Tower, I/S Lorenzen Ejendomme.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Hoteller forventer stærk sommersæson

Danske hoteller forventer en god sommer trods global uro og økonomisk usikkerhed. Flere aktører peger på, at Danmark og Norden står stærkt som trygge destinationer for både danske og udenlandske turister.

Log ind