Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Færre lyse timer vil kunne slukke lyset for vækst og nye jobs i dansk turisme. Sådan lyder vurderingen af HORESTAs regionsformand i Midtjylland, Jakob Beck Wätjen. Det vil nemlig betyde, at restauranter og forlystelsesparker med flere vinker farvel til en times omsætning hver dag.
”Vi misser en masser lyse timer i forårs- og efterårssæsonen, hvor vi plejer at have glade gæster på restauranterne og cafeerne. Jeg tror også, at det vil ramme andre erhverv, når man ser, hvad der for eksempel er investeret i torve og havnebade med mere”, siger Jakob Beck Wätjen.
Han bakkes op af Jacob Niebuhr, der ejer tre restauranter.
”Jeg tror da helt sikkert, at det vil have en indflydelse på vores omsætning i sommermånederne, hvis duggen falder tidligere. Det har indflydelse på, hvor længe folk gider sidde ude. Der er rigtig mange af os, der lever af sommeren og turisterne”, siger restauratøren.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025