Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Spanien registrerede 26,5 millioner udenlandske ankomster fra januar til april 2026, hvilket er en stigning på 3,4 pct. sammenlignet med samme periode året før. Alene i april besøgte 9,1 millioner internationale turister landet.

Storbritannien var fortsat det største marked efterfulgt af Frankrig og Tyskland. De nordiske lande stod samlet for knap 1,6 millioner ankomster i årets første fire måneder.

De Kanariske Øer var den mest besøgte destination med 5,7 millioner udenlandske gæster, mens Catalonien og Andalusien fulgte efter.

Spanien modtog sidste år omkring 98 millioner udenlandske turister og nærmer sig dermed grænsen på 100 millioner årlige besøgende. Blandt danske rejsende steg antallet af ankomster til 1,3 millioner i 2025, mens det gennemsnitlige forbrug voksede til cirka 11.600 kr. pr. person. Samtidig steg den gennemsnitlige opholdslængde til otte nætter.

Læs hele historien på Standby

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind