Hvert år får virksomhederne tilsendt en forskudsopgørelse fra AUB med et mål for, hvor mange elever og lærlinge de skal have ansat i løbet af året. Årsopgørelsen i Læreplads-AUB kommer året efter og viser, om virksomheden sidste år har opfyldt jeres mål for elevpoint.
I tilfælde hvor virksomheden ikke har levet op til målet skal de betale et merbidrag. Derfor skal virksomhederne sammenligne forskudsopgørelsen og årsopgørelsen for at se, om de står til at få penge tilbage eller opkræves merbidrag.
Virksomhedens årsopgørelse kan ændre sig, hvis Læreplads-AUB får nye oplysninger om jeres medarbejdere, elever eller lærlinge. I dette tilfælde bliver resultatet genberegnet, og I får en ny årsopgørelse.
Læreplads-AUB er obligatorisk for alle virksomheder, der året forinden har indberettet ATP-bidrag for mere end én fuldtidsansat erhvervsuddannet medarbejder.
For spørgsmål kan I kontakte HORESTAs uddannelseschef, Pia Svane eller chefkonsulent, Helena Kajinic.
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026