I forbindelse med pandemien dækkede Uddannelses- og Samarbejdsfonden alle overenskomstdækkede virksomheders svendeprøvegebyrer i 2021 og 2022. Nu er puljen brugt op, og fra den 1. januar vil alle igen skulle dække elevernes svendeprøvegebyr.
HORESTAs uddannelses- og projektchef, Pia Svane, glæder sig over, at fonden gav en håndsrækning under krisen, som er kommet mange til gavn.
”Der er brug for flere talenter til branchen, og det er fantastisk, at branchens virksomheder – selv i en krisetid – fortsatte med at tage et kæmpe uddannelsesansvar. Det er fuldstændig afgørende, hvis vi også i fremtiden skal sikre, at have tilstrækkelig kvalificeret arbejdskraft” siger Pia Svane, og til trods for at det nu ikke længere er muligt for overenskomstdækkede virksomheder at få gebyret dækket, så er hun ikke i tvivl om, at virksomhederne fortsat vil løfte deres uddannelsesansvar.
”Virksomhederne brænder for at give faget og passionen videre til de unge, og vi ser i øjeblikket en mangel på elever på tværs af landet” siger HORESTAs uddannelses- og projektchef, Pia Svane.
De nye takster for svendeprøvegebyrer er:
Kokke - 3.389,00
Smørrebrød/Cater - 3.389,00
Tjener - 2.777,00
Receptionist - 3.593,00
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pincho Nation fortsætter væksten i Danmark
11-12-2025
-
Moderaterne vil fjerne al moms på frugt og grønt
11-12-2025
-
Stabil inflation trods fald i fødevarepriser
11-12-2025
-
Nyt hotel i Kalundborg åbner i 2028
11-12-2025
-
Italiensk madkultur får status som verdensarv
11-12-2025
-
Foodexpo sætter fokus på fremtidens bæredygtige måltider
11-12-2025
-
Populær pop-up-kro trækker tusindvis af gæster
11-12-2025