Erhvervsstyrelsen har nu åbnet for, at der kan søges om kompensation for faste omkostninger for perioden den 9. juli – 31. okt. 2020, hvis man er ramt af en eller flere restriktioner som følge af corona-epidemien.
På et webinar eksklusivt for medlemmer tirsdag kl. 13.00-14.00 giver HORESTAs eksperter indblik i, hvad nye muligheder betyder for erhvervets virksomheder.
Kompensationsperioden afhænger konkret af, hvilken eller hvilke restriktioner, man er ramt af. Der kan søges efter enten en ”fuld” ordning, hvor der ydes op til 80-100 pct. dækning af omkostningerne eller en ”light”-ordning. Den fulde ordning kræver revisorerklæring. Søges der efter ”light”-ordningen, ydes der alene kompensation for op til 50 pct. af de faste omkostninger, eller max. Kr. 50.000,- pr. måned. Denne ordning kræver imidlertid ikke revisorerklæring.
På webinaret gennemgås i overordnende betingelserne vedr. de to ordninger, og der vil blive lejlighed til at stille spørgsmål hertil.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025