Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nomad City Hotels har overtaget Havgaarden Badehotel i Vejby med 18 værelser. Ifølge adm. direktør Noah Zadeh bygger virksomheden videre på et koncept, hvor eksisterende hoteller overtages og drives fuldt digitalt uden reception.

De to første hoteller i Odense og på Frederiksberg åbnede tidligere i år, og især skoler og virksomheder har stået for en stor del af bookingerne. I Vejby forventer kæden primært at tiltrække feriegæster.

Ifølge Noah Zadeh har virksomheden modtaget flere henvendelser om hotelovertagelser, og det nye hotel er valgt som en strategisk investering, der også kan understøtte udlejningen af sommerhuse i området. Hotellet forventes klar til gæster 1. juli efter en mindre ommøblering.

Nomad City Hotels er samtidig i dialog om overtagelse af yderligere to hoteller i København.

Læs hele historien på Turistmonitor

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind