Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Samsø Syltefabrik har modtaget nye priser på emballagehåndtering, som ifølge adm. direktør Frank Jakobsen betyder, at virksomheden må hæve priserne med 50 øre pr. glas uden moms. Samlet er priserne reguleret med omkring 1,5 kr. pr. glas, og virksomheden peger på, at omkostningerne i sidste ende bliver sendt videre til forbrugerne.
Frank Jakobsen kritiserer samtidig ordningen for at være uigennemskuelig og efterlyser større klarhed om beregningerne bag prisreguleringerne. Han fremhæver, at emballageafgifterne er markant lavere i Tyskland end i Danmark.
Også Lavazza Danmark peger på usikkerhed om de fremtidige omkostninger. Adm. direktør Tom Faurschou støtter intentionen bag emballageforordningen, men mener, at reglerne er komplekse, og at der er stor forskel på afregningerne mellem kommunerne.
Mærkevareleverandørerne advarer samtidig om, at fødevarebranchen kan stå over for en efterregning på op mod 600 mio. kr., hvis der ikke kommer en politisk aftale om håndteringen af emballageaffald.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026