Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Venedig indførte en turistafgift for endagsbesøgende i 2024 og har siden både hævet beløbet og udvidet antallet af dage, hvor den opkræves. Nu arbejder den nyvalgte borgmester Simone Venturini for, at afgiften på særligt travle dage kan stige til mellem 30 og 50 euro, svarende til op mod 373 kr.
Forslaget kræver godkendelse fra den italienske regering og vil gøre det muligt at regulere afgiften efter antallet af bookinger. I år skal endagsturister betale afgiften på 60 dage, mens overnattende gæster og børn under 14 år er undtaget.
Ifølge borgmesteren skal ordningen bidrage til en bedre balance mellem lokale, erhvervsliv og besøgende. Indtægterne skal blandt andet finansiere offentlige ydelser og vedligeholdelsen af byen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026