Elever har siden 1. maj været omfattet af en særlig løntilskudsordning, hvor virksomheden automatisk modtager op til 90% løntilskud pr. elev. Ordningen udløber den 31. december 2020. I forbindelse med genåbning af lønkompensationsordningen har det givet anledning til spørgsmål i forhold til eleverne.
Elever er ligesom tidligere også omfattet af lønkompensationsordningen. Virksomheden skal dog vælge, hvorvidt eleven skal høre under løntilskud eller lønkompensation. Såfremt virksomheden medtager elever i lønkompensation bortfalder løntilskuddet automatisk.
På begge ordninger må eleverne arbejde, samt virksomheden må ansætte nye elever, mens der modtages enten tilskud eller kompensation.
Lønkompensationsordningen giver 90% tilskud til elever, hvorimod løntilskud giver henholdsvis 75% og 90% afhængig af elevens ansættelsesdato. Dermed er det HORESTAs vurdering, at det for langt de fleste virksomheder er mere fordelagtigt, at medtager eleverne i lønkompensation, da lønkompensation giver samme tilskud på 90 pct., som det maksimale løntilskud. Elever i lønkompensation kan yderligere tælles med som hjemsendt. Dette er ikke muligt under løntilskud.
I den periode hvor eleven er omfattet af lønkompensation suspenderes prøvetiden. Dette betyder, at uddannelsesaftalen ikke kan ophæves, når der modtages lønkompensation, medmindre ophævelsen skyldes tvingende grunde, som f.eks. tyveri.
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026