Når Storbritannien forlader EU, vil det blive karakteriseret som et tredjeland i forhold til EU. Hvis man ikke lander en Brexit-aftale vil det blandt andet betyde, at danske virksomheder, der handler med Storbritannien, skal følge de generelle told- og skatteregler for handel med tredjelande.
Det kan derfor være en idé allerede nu at gøre sig klart, hvilke regler og processer I skal være opmærksomme på.
Til at hjælpe virksomhederne har Skattestyrelsen og Toldstyrelsen i fællesskab udarbejdet en digital folder med titlen ”Handel med Storbritannien efter Brexit”.
Her opfordres virksomhederne blandt andet til at søge momsrefusion via eMoms senest den 29. marts, hvor briterne træder ud af EU.
Virksomheder kan desuden holde sig orienteret på www.skat.dk/brexit, som løbende opdateres.
HORESTA har tidligere bragt en historie om konsekvenserne for virksomheder med britiske medarbejdere. Læs historien her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk ø med restaurantdrift til salg: Se prisen her
04-09-2026
-
HORESTA: Lavere udeserveringsgebyr i København er en vigtig håndsrækning
04-09-2026
-
Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør
04-09-2026
-
Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København
04-09-2026
-
København sikrer flere millioner til store events
04-09-2026
-
Internationalt: Globale fødevarepriser når højeste niveau siden 2022
04-09-2026