Dine faglærte og ufaglærte medarbejdere kan nu få støtte til videreuddannelse for årligt op til 10.000 kroner pr. person.
Uddannelses- og Forskningsministeriet har nemlig oprettet en fond, som skal give faglærte og ufaglærte et kvalifikationsløft med efteruddannelse i deres fritid eller arbejdstid. Der bliver afsat som 65 mio. kr. årligt til deltagerbetaling.
Midlerne uddeles efter først til mølle-princip. Tilskuddet fra den såkaldte omstillingsfond søges i forbindelse med den normale tilmelding til et uddannelsesmodul hos de videregående uddannelsesinstitutioner, som udbyder akademi- og diplomuddannelser.
Omstillingsfonden er oprettet i forlængelse af trepartsaftalen om styrket og mere fleksibel voksen-, efter-, og videreuddannelse, som regeringen og arbejdsmarkedets parter indgik i efteråret 2017.
Læs mere om ansøgning og procedure på Uddannelses- og Forskningsministeriets hjemmeside.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Svagt fald i den generelle beskæftigelse: Hotel- og restaurantbranchen fortsætter fremgangen
28-04-2026
-
Bornholm sætter rekord i overnatninger
28-04-2026
-
Direktør på Ruths Hotel bliver ny regionsformand i HORESTA
28-04-2026
-
Unge talenter vinder DM i Skills
28-04-2026
-
Tivoli holder kursen mod rekordomsætning
28-04-2026
-
Campingboom løfter bookinger i stor campingkæde
28-04-2026
-
Hotel i Kolding opruster med investeringer
28-04-2026
-
Urban Partners køber hotelejendom i København
28-04-2026