Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye tal fra Eurostat og VisitDenmark viser at korttidsudlejning vokser og vokser i Danmark. Det skriver Nordjyske.

Sidste år blev der registreret 7.286.714 overnatninger via udlejningsplatformene. Det er en femtedel flere end i 2023, viser opgørelsen, som brancheorganisationen HORESTA har analyseret, og som er bekymret over væksten.

”En stor del af markedet opererer uden reel kontrol. Mange boliger bliver udlejet over det tilladte loft på 70 dage årligt. Det undergraver hotelbranchen, som opererer under langt mere regulerede betingelser. Det mener vi ikke er fair,” siger Maria Olafsson, politisk chef i HORESTA.

Hun efterlyser politisk handling og opfordrer til, at platforme som Airbnb bliver pålagt et konkret ansvar for at fjerne boliger, så snart udlejningsgrænsen er nået.

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

HORESTA advarer mod nyt Airbnb-loft i Midtjylland

Korttidsudlejning er ikke kun en udfordring i storbyerne. Midtjysk kommune overvejer nu at hæve loftet for korttidsudlejning fra 70 til 100 dage om året. Det får HORESTA til at advare mod en beslutning, der vil ramme lokale overnatningsvirksomheder uden at løse et reelt behov.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Log ind