Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Djurs Sommerland har de seneste mange år investeret i store nyheder og fornyelse af parken, og sæson 2024 er ingen undtagelse. Et 60 meter højt droptårn er nyeste skud på stammen.

”Vores nyhed i år er lige noget for alle, der kan lide fart og spænding. Der er ingen tvivl om, at der skal mod til for at tage plads i gondolen, for derefter at blive hejst 60 meter op i luften, før gondolen slipper og suser mod jorden med 100 km/t,” siger administrerende direktør Henrik B. Nielsen.

Det nye droptårn er dobbelt så højt som parkens højeste rutschebaner, Piraten og DrageKongen, der tilhører ligaen med Danmarks største rutschebaner.

Dansk turisme vil vinde de norske gæster tilbage

VisitDenmark lancerer ny kampagne for at genvinde norske turister, der fravælger Danmark på grund af prisniveauet. Destinationer og attraktioner bakker op om initiativet, der skal synliggøre værdien af de danske ferieoplevelser.

Log ind