Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er en trecifret millionforretning at udleje københavnske boliger ud via Airbnb. Ifølge tal fra udlejningsportalen selv har Airbnb-værter i bydelene Nørrebro og Bispebjerg tjent mere end 105 millioner kroner på udlejninger fra august sidste år og frem til samme måned i år, skriver Berlingske.
Airbnb skriver desuden, at Nørrebro er den mest aktive bydel, hvad angår lejligheder, der kan lejes.
Sidste år udgav Københavns Kommune en analyse af boligmarkedet i byen, hvor det blandt andet blev beskrevet, hvordan det stigende antal udlejninger kan være problematisk.
”En del af udlejerne må forventes at få en indtjening, der gør, at de kan sidde i boligerne alene frem for at leje et eller flere værelser ud. (...) Det kan resultere i færre værelser til langtidsudlejning til for eksempel studerende,” lød det i analysen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026