Bæredygtighed er de seneste år blevet et vigtigt pejlemærke for både virksomheder og forbrugere. Og nu tyder nye tal på, at det i stigende grad også gør dig gældende, når hotelgæster skal vælge, hvor de vil overnatte.

Green Key-hoteller - dvs. hoteller der lever op til 185 konkrete og relevante miljøkrav inden for 13 områder som f.eks. CO2-beregninger, øget fokus på økologi, minimering af plastik - vinder nemlig markedsandele på det danske hotelmarked.

Green Key-hotellerne havde således 7,9 mio. overnatninger i 2022, hvilket er en stigning på 17 pct. i forhold til 2019. En noget større stigning end for øvrige hoteller, der oplevede en stigning i overnatninger på to pct. i samme periode. Green Key-hotellerne havde også en højere gennemsnitlig belægning end øvrige hoteller i 2019 og 2022. Der er også en positiv udvikling i antallet af de miljøvenlige hoteller. I 2022 var der 157 Green Key-hoteller mod 117 i 2019.

“Vi er selvfølgelig meget glade for tallene, for det vidner om, at der er en efterspørgsel efter miljøvenlige hoteller og hotelværelser. Vi oplever, at certificerede Green Key-hoteller er stolte over at være en del af løsningen på klimaudfordringerne. Det skinner også igennem på gæsteoplevelsen, så vi forventer, at den positive udvikling fortsætter. Hotelbranchen har et stort potentiale i forhold til at gøre en reel forskel, og vi ser frem til at byde endnu flere hoteller velkommen i den grønne klub,” fortæller Mikal Holt Jensen, der er miljøchef i HORESTA og sekretariatsleder i Green Key.

Green Key er turismens internationale miljømærke og blev oprettet i Danmark i 1994 på initiativ fra HORESTA, Friluftsrådet og den daværende Forening af Turistchefer i Danmark. I dag er HORESTA eneejer af Green Key, der findes i over 4.000 turistvirksomheder og 65 lande.

Du kan læse mere om Green Key og certificeringen her

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

København rykker frem blandt verdens bedste kongresbyer

København er rykket fra en 13. til en syvendeplads på den globale rangliste over populære kongresbyer. HORESTA peger på, at placeringen er resultatet af flere faktorer, mens konkurrencen om de internationale kongresser er hård.

Copenhagen Towers Hotel skifter hænder i storhandel

Copenhagen Towers Hotel i Ørestad skifter hænder i en handel mellem svenske Niam og de nye ejere AP Ejendomme og finske Capman. Handlen sker på et tidspunkt, hvor investorinteressen for hoteller i København ifølge EjendomsWatch er høj.

Log ind