Den 1. april 2022 er det slut med de rentefrie momslån. Det betyder, at de berørte virksomheder skal have lavet en betalingsaftale med Skattestyrelsen. Denne afdragsordning skal ske i perioden 15. marts til 15. april.
Det er dog ikke alle, der lever op til betingelserne for afdragsordningerne fremgår det af Skat.dk.
Desuden skal man være opmærksom på, at det kun er muligt at have én igangværende betalingsordning. Har virksomheden glemt en indberetning af moms, skat eller afgifter for en tidligere periode, skal denne udfyldes, inden der kan oprettes en betalingsaftale.
Hvis man lykkes med at få en afdragsordning, skal man være opmærksom på gældende frister. Misligholdelse af aftalen betyder nemlig, at hele beløbet skal betales straks. Det gælder også, hvis øvrige beløb ikke betales til tiden.
Lykkes det ikke at opnå en betalingsaftale, så skal hele virksomhedens momslån betales på forfaldsdatoen. For de første lån er det den 1. april 2022.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Den nye registreringspligt – hvad betyder det?
01-12-2023
-
HORESTAs december: 24 ønsker på 24 dage
01-12-2023
-
Nu bliver livet lettere for de erhvervsdrivende
01-12-2023
PRESSEKLIP
-
Socialdemokratiet trækker sig endeligt fra begrænsning af udeservering
01-12-2023
-
Overnatningssted knækket af Booking.com
01-12-2023
-
Torvehallerne i Vejle fordobler sidste års rekordresultat
01-12-2023
-
Flertal støtter afgift på turisme
01-12-2023
-
Kokkelandsholdet inviterer til kvalifikationsrunde
01-12-2023