Booking.com kan ikke forhindre platformens hoteller og andre overnatningssteder i at udbyde lavere priser via egne kanaler. Sådan lyder afgørelsen i en ny dom fra Tyskland.
”Dommen taler sit tydelige sprog. De såkaldte snævre prisklausuler er ikke forenelige med den frie konkurrence. Det er en lettelse for de tyske hoteller, som nu får friheden til at tilrettelægge deres egen prisstrategi. Forhåbentlig vil denne afgørelse danne præcedens for andre europæiske markeder,” udtaler Marie Audren, som er direktør for den fælleseuropæiske hotel- og restaurantorganisation, HOTREC, hvor HORESTA er medlem.
HORESTA og HOTREC har i årevis argumenteret imod portalernes konkurrenceforvridende klausuler. Derfor glæder politisk direktør i HORESTA, Kirsten Munch, sig over den tyske afgørelse.
”Vi har set en række europæiske lande forbyde disse klausuler, og den seneste dom fra Tyskland lægger yderligere pres på de danske politikere. Der er ingen grund til at hæmme vores erhverv med uretfærdige klausuler fra bookingkæmper, og set i lyset af krisen har behovet for at omsætningen ryger i overnatningsstedernes kasse aldrig været større,” siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Hotelvæksten spreder sig til hele landet
17-01-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA melder om stærkt 2024
17-01-2025
-
Satte priserne ned med 40 procent: Tilbud har fyldt bordene på restaurant
17-01-2025
-
Djurs Sommerland fornyer sig med tidlig åbning og nye oplevelser i 2025
17-01-2025
-
Sådan fordeler internationalt turistboom sig i landets kommuner
17-01-2025
-
Fritidsjob under forvandling: Nu kan unge løse flere opgaver på hoteller og i restauranter
17-01-2025
-
Charlottehaven henter erfaren profil til lejlighedshotel
17-01-2025