HORESTA tager positivt imod meldingen fra statsminister Mette Frederiksen om, at store dele af landet kommer til at åbne igen fra på mandag. Det gælder blandt andet restauranter og cafeer.

Meldingen kom sidst på eftermiddagen i går under de igangværende politiske forhandlinger, som forventes afsluttet i dag. Tidligere på dagen i går udsendte Statens Seruminstitut en rapport, som vurderede, at store dele af samfundet kan genåbnes, uden at det vil øge smittetrykket.

Meldingen fra regeringen vækker glæde og tilfredshed i HORESTA, som håber, at der kan samles politisk opbakning til den.

”Restaurationsbranchen står i den mest alvorlige situation nogensinde. Lige nu siger de tørre tal, at vi i dette kvartal har mistet 80 procent af vores omsætning”, sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard i aftes til TV2/Nyhederne.

Hun understreger dog, at glæden over genåbningen afhænger af, hvilke restriktioner der kommer til at gælde.

”Det er ikke bare at åbne. Det handler også om de betingelser, man åbner på. I den dialog, vi har med regeringen, gør vi vores yderste for at påvirke aftalen i en retning, så vi reelt kan drive vores forretninger”, siger Katia K. Østergaard.

Hun henviser til Norge, hvor man har knap så restriktive krav som i Danmark, når det kommer til eksempelvis fysisk afstand mellem mennesker.

I Norge har man lavet afstandskrav på en meter. I Danmark har man hidtil opereret med to meters afstand.

Ligeledes er der i Danmark krav om fire kvadratmeter per person, mens man i Norge opererer med det halve.

HORESTA: Forlæng hjælpepakkerne

HORESTA har i lang tid opfordret til, at erhvervet får klare meldinger om, i hvilken rækkefølge og på hvilke betingelser, landet skal genåbnes. Herunder landets grænser.

Samtidig efterlyser HORESTA, at hjælpepakkerne bliver tilpasset den økonomiske virkelighed i turisme- og oplevelseserhvervet.

”Der vil gå meget lang tid, før hverdagen vender tilbage i vores erhverv. Derfor er der ikke alene brug for, at hjælpepakkerne bliver forlænget med henblik på at dække dele af vores omkostninger. Der er også brug for initiativer, som kan skubbe forbruget i gang”, siger Katia K. Østergaard.

HORESTA har tidligere fremlagt et forslag til en genopretningspakke, som blandt andet indeholder forslag om et oplevelsesfradrag, lavere moms og en tredobling af bevillingerne til markedsføring af Danmark.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind