HORESTA har i lang tid efterlyst en yderligere åbning af de danske grænser. Turisme- og oplevelsesøkonomien i Danmark er under et historisk pres. Hotellernes omsætning ligger på 10-20 procent af det normale, mens restaurantomsætningen er på 50 procent.

HORESTA glæder sig derfor over, at regeringen har fremlagt nye retningslinjer for genåbning af Danmarks grænser, som betyder, at turister fra stort set hele Schengen-området kan komme hertil og bidrage til at styrke dansk turisme.

Samtidig er organisationen dog helt uforstående over for, at regeringen fastholder den såkaldte 6-dages regel, der stiller som krav om, at turister skal booke mindst seks overnatninger i Danmark for at få adgang til landet. Danmark er det eneste land i Europa, der stiller krav til antallet af overnatninger for at krydse grænsen.

”Problemet med 6-dages reglen, at en udenlandsk turist i gennemsnit overnatter 2,2 nætter pr. hotelbesøg. Med 6-dages reglen vil en samlet hotelbranche derfor fortsat have mere end svært ved at tiltrække udenlandske turister og få løftet omsætningen. Vi glæder os selvsagt over, at grænserne åbnes, men det hjælper ikke meget, hvis betingelserne for at komme ind i landet fortsat er så restriktive, at det holder turisterne væk. Så er vi jo lige vidt”, siger HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard.

Hun undrer sig over, at når danskerne frit kan rejse til Paris og hjem igen, hvorfor skal pariserne så ikke frit kunne rejse til Danmark og være her to eller tre dage?

”Jeg har noteret mig, at udenrigsministeren udtaler, at rejsevejledningerne ændres og fremover baseres på objektive sundhedsdata. Jeg efterlyser derfor at se den sundhedsfaglige vurdering, som siger, at Danmark som det eneste land i EU bør oprette et så restriktivt og konkurrenceforvridende kriterie? Skulle man være mere smitsom, hvis man kun overnatter tre gange i Danmark frem for seks?”, siger Katia K. Østergaard.

HORESTA opfordrer på det kraftigste til, at særreglen bliver ophævet, hvis ikke objektiv sundhedsfaglig dokumentation tilsiger andet.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind