Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er nødvendigt med dygtige medarbejdere, hvis du skal drive et luksushotel med tilhørende gourmetrestaurant.
Mens gæsterne gennem flere år har fundet Ruths Hotel meget tiltrækkende, er det i stigende grad et problem i forhold til nye medarbejdere. Der er i branchen efterspørgsel på alt fra faglærte kokke til rengøringspersonale. Det skriver Vigeur.dk.
Derfor har muligheden for at kunne tilbyde medarbejderboliger fået endnu højere prioritet hos Ruths Hotel. Ikke mindst fordi det også er blevet sværere at få foden indenfor på det nuværende boligmarked i Skagen.
Hotellet råder pt. over tre parcelhuse og nogle lejligheder, men det er ikke nok på sigt. Derfor har Ruths Hotel vist rettidig omhu ved at købe jord i Gl. Skagen som en del af en investering på minimum 40 millioner kroner, der skal resultere i 16 nye helårsboliger, med plads til i alt 60 medarbejdere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026