Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den amerikanske kørselstjeneste Uber kan være en af løsningerne på de udfordringer, der er i yderområderne, når man skal transporteres rundt uden egen bil.
Sådan lyder det fra transportminister Thomas Danielsen (V), som ikke er afvisende over for, at Uber kan være en del af løsningen. Det skriver Policywatch.dk
”Om jeg vil tillade en bestemt operatør til bestemte områder, det er for tidligt at sige. Men vi kommer til at kaste alle bolde op i luften for at gøre det godt at befordre sig i yderområderne.”
Der var tale om et svar på et spørgsmål stillet af Liberal Alliances transport- og landdistriktsordfører, Jens Meilvang (LA). Han vil give private tjenester som Uber mulighed for at køre i områder, hvor det i dag kan være svært at få en taxa, som ifølge ordføreren hellere vil køre i de større byer, hvor der er mere forretning.
Læs hele historien på policywatch.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026