Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det skal være muligt for erhvervsdrivende at takke nej til at modtage kontanter, når der betales ved kassen.
Det mener administrerende direktør på Hotel Koldingfjord Peder Madsen.
”Vi får generelt færre kontantbetalinger, og billedet er et helt andet i dag, end det var for bare fem år siden. Så det er jo utvivlsomt den vej, udviklingen går”, siger hoteldirektøren til AvisenDanmark.
Spørgsmålet om, hvorvidt butikker, hoteller og andre virksomheder skal kunne afvise kontantbetaling, er især blevet presserende på Hotel Koldingfjord, efter hotellets pengeinstitut, Danske Bank, har meddelt, at det med udgangen af juni næste år ikke vil modtage kontanter som hidtil.
”Lige nu er løsningen for os, at vi skal til at have involveret et kontantindsamlingsfirma for at hjælpe os,” siger Peder Madsen og anslår, at den opgave vil koste hotellet op mod 10.000 kroner næste år.
Læs hele historien på avisendanmark.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026