Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det våde sommervejr, som har præget juli måned i Danmark, kan mærkes hos restauranter og hoteller.

Sådan lyder det fra Nadeem Wasi, som er medlemschef i brancheorganisationen HORESTA. Det skriver Jyllands-Posten.dk.

“Der er rigtigt mange af vores medlemmer, som har en masse udeserveringsarealer. Der er det jo selvfølgelig ikke lige så attraktivt at sidde ude, når regnen siler ned”, siger han.

HORESTA har ikke tal for, hvad det dårlige vejr i år kan betyde for omsætningen i branchen, men ifølge Nadeem Wasi er der en forskel i forhold til eksempelvis sidste år, når HORESTA taler med sine medlemmer. Erfaringer fra tidligere år viser også, at en våd sommer kan have en betydning, fortæller han.

“Vi kan tydeligt mærke forskel på, når det er en god sommer, at det giver meget mere impulsive og spontane byture og dermed mere omsætning til restauranterne,” siger Nadeem Wasi.

Juli i år er tæt på at blive den vådeste juli nogensinde målt i Danmark. Den gældende rekord er på 140 millimeter regn.

Læs hele historien på jyllands-posten.dk

SENESTE NYHEDSBREV

HORESTA: Nye Airbnb-regler slukker ikke branden

Ny aftale om kortidsudlejning giver myndighederne bedre muligheder for kontrol, samtidig med at straffen for overtrædelser bliver skærpet, men ifølge HORESTA er det slet ikke nok til at sætte en effektiv stopper for brud på reglerne.

Log ind