Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det våde sommervejr, som har præget juli måned i Danmark, kan mærkes hos restauranter og hoteller.
Sådan lyder det fra Nadeem Wasi, som er medlemschef i brancheorganisationen HORESTA. Det skriver Jyllands-Posten.dk.
“Der er rigtigt mange af vores medlemmer, som har en masse udeserveringsarealer. Der er det jo selvfølgelig ikke lige så attraktivt at sidde ude, når regnen siler ned”, siger han.
HORESTA har ikke tal for, hvad det dårlige vejr i år kan betyde for omsætningen i branchen, men ifølge Nadeem Wasi er der en forskel i forhold til eksempelvis sidste år, når HORESTA taler med sine medlemmer. Erfaringer fra tidligere år viser også, at en våd sommer kan have en betydning, fortæller han.
“Vi kan tydeligt mærke forskel på, når det er en god sommer, at det giver meget mere impulsive og spontane byture og dermed mere omsætning til restauranterne,” siger Nadeem Wasi.
Juli i år er tæt på at blive den vådeste juli nogensinde målt i Danmark. Den gældende rekord er på 140 millimeter regn.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Admiral Hotel satser på møder og events
20-02-2026
-
Milling Hotel Vejle klar til næste skridt
20-02-2026
-
Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter
20-02-2026
-
Topbureauer samles til erhvervsturisme forum
20-02-2026
-
Turismeboom styrker landdistrikter – men udfordringer består
20-02-2026
-
Stor feriemesse for rejsebranchen skudt i gang i Messecenter Herning
20-02-2026
-
Temadag skal sætte retning for vandreturisme
20-02-2026