Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I fremtiden skal vi måske vænne os til at gå ned og pante vores pizzabakke eller kaffekrus, når vi har fået takeaway.

Det håber Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen i hvert fald, og derfor foreslår hun nu at indføre pant på takeaway-emballage i Kødbyen, oplyser DR Nyheder.

I første omgang skal pantordningen indføres som et forsøg i tre år, og det er frivilligt for restauranter og caféer, om de vil være med i ordningen.

HORESTA bakker op om overborgmesterens forslag. Men hvis pant-ordningen skal blive en succes, så er der nogle forhold, der skal være styr på, siger miljøchef Mikal Holt Jensen.

”For det første at kvaliteten på emballagen er i orden, og så handler det om at have styr på fødevaresikkerheden, og så skal vi sikre os, at løsningerne ikke bliver for økonomisk belastende for dem, der udbyder det,” siger han.

Jeppe Møller-Herskind bliver ny administrerende direktør i HORESTA

HORESTA har forfremmet Jeppe Møller-Herskind til administrerende direktør. Som vicedirektør har han gennem de seneste år været en central del af organisationens medlemsvækst og kommercielle udvikling. Han har desuden været branchens synlige stemme i medierne på mange af de politiske dagsordener. Samtidig med udnævnelsen udvides HORESTAs direktion med juridisk direktør Karina Lindewald.

HORESTA: Pæn fremgang i hotelovernatninger i juli

Danske hoteller noterede 2,5 mio. overnatninger i juli, hvilket er 5 pct. flere end samme måned sidste år. Nye tal fra Danmarks Statistik viser fremgang fra både danske og udenlandske gæster – især amerikanerne markerer sig.

Log ind