Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coronakrisen får en række hoteller til at holde lukket. Andre nøjes med at lukke deres restauranter og indrette sig anderledes. Men krisen kradser på alle hotellerne, uanset deres strategi, skriver TVSyd.
I sidste uge vurderede HORESTA, at krisen har ført til fyringer af 15.000 medarbejdere i branchen og et omsætningstab på 2,4 milliarder kroner. Og situationen er ikke blevet bedre siden.
Alsik Hotel i Sønderborg har lukket frem til slutningen af marts og overvejer netop nu, om lukningen skal forlænges til efter påske.
”Der er både indrejseforbud og forbud mod at samle mere end 10 personer, så der er ikke mange potentielle gæster. Desuden skal vi tage sundhedsmæssige hensyn til gæster og ansatte, så vi valgte ret hurtigt at lukke ned. Så vi og vores kolleger mister mange penge nu,” siger John Ankjær, som er konstitueret direktør på Alsik.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025