Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Planerne om at bygge forlystelses- og oplevelsesparken H.C. Andersen Adventure Tower i det ydre område af Nordhavn i København blev mandag ramt af en seriøs gang politisk modvind, skriver Ejendomswatch.dk.
Et flertal i Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune besluttede at følge forvaltningens indstilling og gav dermed afslag på bygherrens anmodning om at sætte gang en lokalplan for området før tid.
Det ærgrer i den grad idemanden bag H.C. Andersen Adventure Tower (HCAAT) Kurt Immanuel Pedersen.
"Vi har ikke været ultimative i kravet om, at bygningen skal være 280 meter høj. Hvis de siger: "Du må tegne et på 180 eller 200 meter," så kigger vi på det. Vi har sagt op til 280 meter, og så har vi udarbejdet et udkast til konkurrenceprogram i samarbejde med By & Havn, hvor vi skulle have igangsat tegningen af tre forskellige skitseprojekter med forskellige højder," siger han til EjendomsWatch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026