Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Internationale anbefalinger og kåringer bidrager til at sætte danske destinationer på verdenskortet. Det siger Mads Østergaard, PR- og pressemanager for VisitDenmark i USA, som peger på, at omtalen er med til at styrke fortællingen om Danmark som en attraktiv turismedestination.

VisitDenmark fremhæver blandt andet, at rejsemagasinet Afar har anbefalet Den Danske Riviera i Nordsjælland, mens Time Magazine har udpeget Tiny Seaside på Sydals som et af verdens bedste steder at overnatte. Magasinet har også fremhævet SMK Thy som et sted, der er værd at besøge.

Derudover er Den Gamle By i Aarhus blevet kåret til Årets Europæiske Museum, Møn er kommet på The New York Times' liste over anbefalede rejsemål, og København optræder på flere internationale toplister, blandt andet for CopenPay-initiativet.

Læs hele historien på Turistmonitor

Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift

Regeringens forslag om en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager møder modstand i Aarhus. Borgmester Anders Winnerskjold, Aarhus Havn og VisitAarhus frygter, at afgiften vil få rederier til at fravælge byen og dermed koste omsætning og arbejdspladser.

First Camp sætter nordjysk campingplads til salg

Den svenske campingkæde First Camp har sat campingpladsen ved Klim Strand til salg. Ifølge kæden udnytter pladsen ikke sit fulde potentiale under den nuværende forretningsmodel, og andre ejere kan muligvis drive den bedre.

Log ind