Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Med Accor Hotels’ koncept WOJO vil de åbne 1.200 nye arbejdszoner på sine hoteller i hele verden inden 2020, skriver TravelNews.dk.

Coworking er et koncept med fælles arbejdslokaler, som primært anvendes af hjemmearbejdere, eller folk der rejser ofte. Coworking anses som en social sammenkomst for mennesker, der arbejder selvstændigt, hvor de samtidig kan opleve et socialt arbejdsliv.

”Satsningen på arbejdslivet gør Accor endnu mere relevant for forbrugerne i deres hverdag. Ekspansionen er også i tråd med vores langsigtede vision om at være et naturligt mødested for såvel rejsende som lokalsamfundet”, siger Jan Birkelund, Development & Operations for Accor i Norden.

Læs hele historien her.

Hotel Insights 2025 - Vejle

Kl. 9.00-13.30

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Hotel Insights 2025 - København

kl. 9.00-13.30

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Log ind