Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I aften er der mindst en nordjysk restaurant, der kan bryste sig af en Michelin-stjerne. Sådan er i hvert fald forventningen, efter at restaurationsguidens inspektører har været på besøg i nordjyske restauranter., skriver Nordjyske.
”Jeg vil blive meget forbavset, hvis vi ikke får én nord for Århus. Der må være ét af stederne heroppe, de er faldet for”, siger Peter Christian Jensen, direktør på Ruths Hotel i Skagen. Han vurderer, at det enten bliver hans egen restaurant, Vendia i Hjørring eller Tabu i Aalborg, der har chance for at komme i betragtning. Og han har gjort sig overvejelser i tilfældet af, at Ruths Hotel får en stjerne.
Meldingen fra de eksisterende Michelin-restauranterne er, at en stjerne skaber en 'hype' og et øget antal bookinger. Den typiske nykårede Michelin-restaurant oplever en vækst i omsætning på 25 pct. første år efter anerkendelsen, hedder det fra HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026