Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Peter Høgh Pedersen er vendt hjem efter 19 år i udlandet for at stå i spidsen for hotelprojektet i det gamle centralposthus i København.
"Filosofien for vores hotel er, at folk skal komme ind og sidde hos os og logge ind på vores internet fuldstændig som en Starbucks. De kan sidde her og sende nogle beskeder og arbejde lidt. Vi vil gerne have, at det igen bliver et knudepunkt for kommunikation," lyder det fra Peter Høgh Pedersen.
Hotellet skal ikke være forbeholdt gæster med et nøglekort og en reservation. Håbet er, at københavnere af alle slags vil fylde et "bytorv" i hotellets midte med klikken fra laptops, latte-slubren og fornemmelsen af at være midt i en pulserende, tilbagelænet metropol. Det kommer vi tilbage til.
Hotellet vil have mødekapacitet til ca. 1500 mødegæster i form af en stor balsal og 8 mindre mødelokaler i det, der var posthusets gård til hestevogne. Og der er allerede afsætning på stolene mellem murene fra 1912.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025