Selvom der ikke er en seksdagesregel, så har hotelerhvervet i København udsigt til en sommer, der er værre end sidste år. Det mener HORESTA, at der er én særlig grund til:
”De udenlandske gæster er i tvivl om, hvilke indrejseregler vi har her i landet,” siger Kirsten Munch, politisk direktør i HORESTA, til DR TV Avisen, og fortsætter:
”Vi ser Europa genåbne nu. Det ser vi, fordi en stor del af kontinentets befolkning er vaccineret. Også langt flere end i Danmark.”
HORESTA mener, at Danmark bør lempe på de strenge indrejsekrav, og at tests bør være tilstrækkeligt for ikke-vaccinerede turister, der vil til landet. Og så mener organisationen, at der består en kommunikationsopgave i at få fortalt potentielle gæster, at de er velkomne i Danmark.
I HORESTAs seneste medlemsanalyse svarer 8 ud af 10 hoteller i København, at juli vil byde på et omsætningsfald på 50 pct. eller mere sammenlignet med 2019.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025