Selvom der ikke er en seksdagesregel, så har hotelerhvervet i København udsigt til en sommer, der er værre end sidste år. Det mener HORESTA, at der er én særlig grund til:
”De udenlandske gæster er i tvivl om, hvilke indrejseregler vi har her i landet,” siger Kirsten Munch, politisk direktør i HORESTA, til DR TV Avisen, og fortsætter:
”Vi ser Europa genåbne nu. Det ser vi, fordi en stor del af kontinentets befolkning er vaccineret. Også langt flere end i Danmark.”
HORESTA mener, at Danmark bør lempe på de strenge indrejsekrav, og at tests bør være tilstrækkeligt for ikke-vaccinerede turister, der vil til landet. Og så mener organisationen, at der består en kommunikationsopgave i at få fortalt potentielle gæster, at de er velkomne i Danmark.
I HORESTAs seneste medlemsanalyse svarer 8 ud af 10 hoteller i København, at juli vil byde på et omsætningsfald på 50 pct. eller mere sammenlignet med 2019.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller løfter overnatningstal i november
16-01-2026
-
Noma satser på detailmarkedet med nye fermenterede produkter
16-01-2026
-
Dansk hoteldirektør valgt til europæisk branchebestyrelse
16-01-2026
-
Reservation med gebyr fjerner udeblivelser
16-01-2026
-
Optimisme i hotelbranchen: Flertal forventer vækst
16-01-2026
-
HORESTA i dialog om brandsikkerhed efter dødsbrand i Schweiz
16-01-2026