HORESTA glæder sig over, at sundhedsmyndighederne har besluttet at hæve incidensgrænserne for, hvornår sogne og kommuner skal nedlukkes. Men efterlyser samtidig at modellen bliver ændret, så turistattraktioner udgår fra listen over virksomheder, der skal lukkes ved de lokale nedlukninger.
”Vi mener, at det er almindelig sund fornuft at fjerne nedlukningsrisikoen for turistattraktionerne. Gæsterne kommer stort set alle dertil fra områder uden for de pågældende kommuner og sogne, og desuden har de coronapas med. Derfor er der ingen logisk grund til, at de er omfattet af en nedlukning”, siger Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA.
Han opfordrer derfor til, at bekendtgørelserne for nedlukninger af henholdsvis sogne og kommuner bliver ændret.
Kristian Nørgaard påpeger, at mange af landets kulturinstitutioner og forlystelsesparker kæmper en hård kamp for at få skabt omsætning igen oven på coronakrisen.
”Lige nu mangler de i vid udstrækning de udenlandske turister, og kravet om coronapas sætter desværre en stor begrænsning for antallet af danske gæster. Derfor er mange af attraktionerne stadigvæk langt fra tidligere tiders besøgstal og omsætning. At lukke dem ned midt i højsæsonen og skolernes sommerferie vil være katastrofalt,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025