HORESTA bakker op om, at regeringen nu lukker grænserne for blandt andre turister for at stoppe spredningen af corona-virussen.

”Vi har forståelse for, at vi som samfund er nødt til at gribe til helt ekstraordinære tiltag for at stoppe smittespredningen. Vi håber på, at disse drastiske skridt medvirker til at forkorte den aktuelle corona-krise”, siger HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard.

Allerede inden aftenens udmelding fra statsminister Mette Frederiksen er meget store dele af hotel-, restaurant- og turisterhvervet lagt ned. Mange virksomheder har i løbet af dagen i dag opsagt tilsammen tusindvis af medarbejdere. Med den nye udmelding fra regeringen vil situationen blive markant forværret for erhvervet.

”Samtidig med at vi bakker op om de tiltag, som regeringen har gennemført i løbet af den seneste uge, er der akut brug for tiltag, som kan sikre overlevelsen for virksomheder og opretholdelsen af over 100.000 arbejdspladser”, siger Katia K. Østergaard.

Hun opfordrer først og fremmest til, at regeringen meget snart åbner op for lønkompensation for alle de virksomheder, som er lukket mere eller mindre ned.

”Det handler om virksomheder, der i løbet af en uge har fået fjernet hele eksistensgrundlaget. Virksomhedernes omkostninger er de samme som før, men hele eller meget store dele af omsætningen er væk. Samtidig handler det om mange tusinde danskeres job. Der skal ske noget meget drastisk, hvis vi skal undgå en situation med et massivt antal konkurser og masseafskedigelser”, siger Katia K. Østergaard.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind