Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Affaldssortering er blevet en administrativ og praktisk udfordring for landsdækkende restaurantkæder, der mødes af forskellige krav fra kommune til kommune.
Det fortæller Jens Baisner, administrerende direktør i Sunset Boulevard. Han peger på, at kæden arbejder målrettet med at reducere affald i restauranternes spiseområder og har udfaset store dele af engangsemballagen. Alligevel er det vanskeligt at arbejde ensartet, når affaldskrav tolkes forskelligt lokalt, og når gebyrer og tidsregistrering ved affaldstilsyn varierer markant.
Ifølge Jens Baisner har Sunset Boulevard oplevet tilfælde, hvor gebyret i én restaurant var cirka ti gange højere end i en anden. Samtidig afhænger sorteringen i høj grad af gæsterne, og én fejlsortering kan ifølge direktøren betyde, at hele affaldssækken ender som restaffald. Han oplyser, at mellem 90 og 95 pct. af affaldet i kædens lobbyområder reelt er restaffald. Sunset Boulevard efterlyser derfor enklere og mere ensartede retningslinjer, der tager højde for almindelig gæsteadfærd, så reglerne kan efterleves i praksis.
Læs hele historien på FødevareWatch
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026