Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Første kvartal er fortsat en stor udfordring for hovedstadens turisme. Selvom antallet af overnatninger er steget siden 2019, er belægningsgraden i januar og februar faldet fra 62 pct. til 52 pct., selv med 30 pct. flere hotelsenge.

I artiklen bringes det op, at der ligger et milliardpotentiale i at bringe Q1 op på niveau med resten af året, der i 2024 havde en gennemsnitlig belægningsgrad på 71 pct. Og så peges der på lavere priser, plads i hverdage og øget interesse fra turister fra varme lande som faktorer, der kan udnyttes.

Wonderful Copenhagens direktør Søren Tegen Pedersen kalder vinterturismen en stor opgave og mener, at øget markedsføring og flere events som Copenhagen Light Festival er afgørende. Også hotelbranchen efterlyser flere kongresser og aktiviteter i årets første måneder.

Sandra Weinert fra Guldsmeden Hotels fremhæver potentialet i hverdagene og ønsker klarere regler for Airbnb. Med det rette fokus kan Q1 blive en styrkeposition fremfor en svaghed for Københavns turisme.

Læs hele historien på Turistmonitor

Ny vandrerute skal styrke turismen ved Gudenåen

En 175 kilometer lang vandrerute er klar efter tre års samarbejde mellem otte kommuner. Projektet skal skabe bedre adgang til naturen og forventes at bidrage til øget turisme i området.

Milliardærpar vil skabe museum i Fredensborg

Ægteparret Lise Fennet og Niels Fennet planlægger at omdanne et tidligere vandrehjem til et kunstmuseum. Projektet ventes at koste omkring 100 mio. kr. og skal tiltrække titusindvis af besøgende til byen.

Log ind